Wady refrakcyjne okaKrótkowzroczność (miopia) – pacjenci, którzy cierpią na tą przypadłość będą widzieć to co znajduje się blisko a to co będzie daleko będzie zamazane. Spowodowane będzie to tym, że gałka oczna ma za dużą długość w stosunku do mocy optycznej oka. Skutki mogą być tutaj różne w zależności od tego jak wada będzie nasilona. Niektóre osoby mogą odczuwać ją bardzo mocno, inne w ogóle jej nie zauważą.

Dalekowzroczność (hiperopia): w przypadku tej wady oko będzie skupiać światło, by móc dostrzec te obiekty, które są oddalone. W normalnych warunkach byłby to sposób wykorzystany przy patrzeniu na te obiekty, które znajdują się blisko. W ten prosty sposób skupianie wzorku na obiektach, które są blisko będzie nadmiernie utrudnione i będzie się je gorzej widzieć. Dalekowzroczność spowodowana będzie tym, że gałka oczna jest za krótka.

Astygmatyzm: w przypadku tej wady rogówka, która znajduje się w przedniej części oka nie będzie okrągła. Zamiast kształtu piłki ma kształt jajka i przez to nie będzie mogła odpowiadać za prawidłowe łamanie światła, które będzie wpadało do oka. Tym samym będzie to prowadziło do pojawienia się różnych zaburzeń wzroku. Pacjent, który cierpi na astygmatyzm może mieć także problem z krótko i dalekowzrocznością.

Starczowzroczność: to wada, która będzie występować w momencie, gdy oko traci już zdolność do tego, by ogniskować odpowiednio obiekty, które są blisko. Związana jest z procesami starzenia, pojawia się po 40 roku życia i stale się rozwija powodując coraz większe kłopoty.