Trudno nie zgodzić się z osobami przypominającymi nam o tym, że oczy są wyjątkowo ważnym narządem, a ich nieprawidłowe funkcjonowanie w istotny sposób dezorganizuje życie.

Podstawowa wizyta u okulisty Tak zaburzenia ostrości wzroku, jak i zawężenie pola widzenia oraz dolegliwości bólowe oczu powinny być zawsze argumentem przemawiającym za złożeniem jak najszybszej wizyty u okulisty. W przypadku szeregu chorób oczu oraz wad wzroku możliwe jest ich wczesne wychwycenie, a tym samym również zahamowanie ich postępu. Do okulisty należy udać się zawsze, gdy wzrok pogarsza się na tyle, że w codziennych sytuacjach zaczynamy czuć niepewność.

Niepokojącymi objawami mogą być między innymi częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania i oglądania telewizji, stany zapalne powiek i spojówek zwłaszcza, jeżeli często się powtarzają, a nawet bóle głowy. Niektóre choroby wzroku w skrajnych przypadkach mogące prowadzić nawet do jego utraty takie, jak choćby jaskra i zaćma, mogą występować rodzinnie. Jeśli więc pojawiły się u członka naszej rodziny, bardzo dużego znaczenia zaczyna nabierać profilaktyka. Ostrożność powinny też zachować osoby, które ukończyły już czterdziesty rok życia, wtedy bowiem zmiany są na tyle duże, że badania kontrolne powinny się odbywać raz w roku.