Okularów nie powinno się wybierać bez konsultacji z lekarzem. Kupowanie gotowych okularów to bardzo zła decyzja, którą można doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Dobór odpowiednich okularów Jeśli źle się dobierze szkła i soczewki to pojawić się mogą różne zaburzenia widzenia, ból głowy czy pogarszanie się wzroku. Na dobranie soczewek najczęściej wystarczy nam jedna wizyta. Czasami w przypadku dzieci i ludzi młodych mogą być potrzebne wizyty, ponieważ oczy mają silną akomodację. Funkcjonuje to tak, że silna akomodacja oka może w pewien sposób wpływać na to, że będą ukrywane wady wzroku, szczególnie nadwzroczność. Dlatego osobom, które mają mniej niż 30 lat bada się najczęściej wzrok przeprowadzając wcześniej porażenie akomodacji.

Podczas drugiej wizyty będzie się jeszcze raz sprawdzało wzrok i w ten sposób potem będzie można wybrać idealnie dopasowane soczewki korekcyjne. Specjalista, który będzie nas badał oceni zarówno ostrość naszego wzroku jak i też stan oczu czy rozstaw źrenic oraz krzywiznę gałki ocznej a także wszystkie inne parametry, które mogą pozwalać na wybór odpowiednich soczewek korekcyjnych. Dobiera się je najczęściej tak, że mają być nieco słabsze niż to co wynika z pomiarów, ponieważ dzięki temu nasze oczy będą zmuszone do pracy. Niewielka różnica będzie także między szkłami do okularów a soczewkami kontaktowymi. Jeśli chodzi o krótkowidzów to najczęściej mają soczewki słabsze a dalekowidz otrzyma soczewki mocniejsze. Oczywiście wynika to, z tego, że soczewki leżą bezpośrednio na oku a szkła znajdują się cm od gałki ocznej i ta moc musi się już różnić.